Anebo přemýšlíte o tom, že byste ho tam poslali, ale nejste si jisti, zda je již dostatečně starý a zda to bez problémů zvládne? V kolika letech je ideální věk na letní tábor? A jak dítě připravit, aby vše dobře dopadlo? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme….

Kdy na letní tábor

Pokud čekáte, že vám sdělíme přesný věk, který je ideální na první výjezd na tábor, tak vás budeme muset zklamat. Stejně jako u mnoha jiných aktivit a činností, tak i zde velmi záleží na samotném dítěti. Některé je samostatné, nedělá mu problém přespat u prarodičů či kamarádů, zapojí se do všech her, je rádo mezi ostatními dětmi. Pro takové zřejmě letní tábor nebude žádný velký problém. Jiné děti jsou naopak velmi stydlivé, je pro ně složité připojit se ke svým vrstevníkům a jakoukoliv změnu snáší těžko. V tomto případě asi není třeba celou záležitost uspěchat. Pokud potřebujete během léta hlídání, pak můžete zvolit například tzv.příměstské tábory, kdy se dítě vrací každý večer domů.

Každopádně fajn je, když na tábor dítě jede se sourozencem či kamarádem. Je to pak pro něj výrazně snazší.

Příprava na letní tábor

Pokud jste již vybrali letní tábor, pak je důležité s dítětem často hovořit na toto téma. Je důležité, aby vědělo, jak to na táboře bude vypadat, co tam bude dělat, kdo s ním jede (a to jak vedoucí a instruktoři, tak třeba i kamarádi). Najděte si čas a pozorně vyslechněte případné obavy, které váš potomek má. Možná se vám v danou chvíli zdají nedůležité, ale věřte, že pro malé dítě (a nejen pro něj) mohou představovat zásadní problém. Obavy se mohou týkat jídla, toalety, stesku po rodičích, sourozencích či hračkách nebo i toho, jak se má zachovat v určité situaci (například: „Co mám dělat, když ztratím/nemohu nalézt plavky?“, „Co mám dělat, když mě bude bolet břicho?“ a podobně).

Je-li ta možnost, ukažte dítěti fotografie z místa, kam pojede a také z předchozích táborů, které tam probíhaly. Určitě nevynechejte příležitost seznámit dítě s instruktory a vedoucím tábora, popřípadě s dalšími účastníky. 

Balení věcí s dítětem

Od vedoucího tábora zřejmě dostanete seznam věcí, které by mělo dítě mít. Podstatné je vše balit spolu s dítětem. Mělo by vědět, co s sebou má (a kde to má), kdy si danou věc má obléknout (to se týká hlavně menších dětí), eventuelně na co ji použít („Proč mám baterku?“) a další. Pokud vám něco chybí, pak společný nákup a výběr věci samotným dítětem může být velmi příjemný pro obě strany . Navíc se dítě může radovat z toho, že se na přípravách aktivně podílí.

Důležité je zabalit oblíbenou hračku, se kterou dítě usíná (ti menší). Právě večer totiž přichází největší stesk a smutek. Zajímavým tipem může být i oblíbená knížka.

Vhodné je také přidat dopisní papíry a obálky (u menších dětí s nadepsanými adresami a nalepenými známkami), popřípadě pohledy.

Odjezd na tábor

Snažte se právě v tento den nespěchat, vše v klidu připravit a s dostatečným předstihem vyrazit na místo odjezdu. Není snad nic horšího, když na poslední chvíli honíte své dítě, na schodech zjistíte, že jste něco zapomněli a musíte se vracet a další podobné situace. Dítě už tak prožívá poměrně složité chvilky (přeci jen, jede poprvé pryč od maminky a tatínka, bude v cizím prostředí a někdy navíc s cizími lidmi,…) a není třeba ho ještě více stresovat.

Pobyt a příjezd z tábora

Je fajn, když svému dítěti posíláte každý den pohlednici či kratší dopis. Můžete v nich vyprávět, co děláte, co je nového. V žádném případě do nich ale nepište smutné události, své starosti a ani to, jak moc se vám stýská. Korespondence by měla být povzbudivá. Můžete v ní ocenit, jak vše skvěle zvládá, jak je šikovné.

V den příjezdu nezapomeňte dorazit na místo příjezdu včas. Dítě vždy zamrzí, když přijede, těší se na své rodiče a sourozence a zjistí, že oni na něj nečekají. Připravit můžete i oblíbené jídlo či sladkost. Na zbytek dne už nic neplánujte. Nechte své dítě, aby vám mohlo vyprávět vše, co zažilo, ukázat odměny, diplomy, obrázky a další výtvory z tábora.

 

Napsat komentář